Güncelleştirebildiklerimizden Misiniz?

Akın Üner yazdı
SORU 1: Son on yılda Türkiye'de antideprasan ilaç kullanımı 17 milyon kutudan 37 milyon kutuya çıkmış. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

A. Oha! Antidepresanları kutuyla vermek yerine direkt içme suyuna karıştırsınlar daha iyi...B. İlaç ithalat ihracat işine mi girsek lan? Bu işte iyi ekmek var.C. Ekonomik sorunlar arttıkça sosyal sıkıntılar da artıyor. Yazık bu insanlara...

SORU 2: Samsunspor'un yönetimi kayyuma bırakılmış. Ne dersiniz?

A. İyi olmuş, seçimler yaklaşırken hükümet bu takımın düşmesine izin vermez.B. Kayyumdakilerden biri bizim eniştenin kayınçosu... Bi menecer bulsak da seneye iki üç topçu kakalasak, biz de yolumuzu bulsak...C. Türkiye'nin en köklü kulüplerinden birisi bu hallere düşmemeliydi.

SORU 3: Kadın cinayetleri, kadına şiddet, çocuk gelinler, tecavüz filan haberleri çok mu arttı, bize mi öyle geliyor?

A. Böyle şeyler Avrupa'da fazlasıyla oluyor ama orda basın yazmıyor bunları. Bizde gasteci milleti hainlik ediyor.B. Hmmm... Dur bir soralım o işi... Bizim dayıoğlu aile bakanlığında müdür, bi kamu spotu filmi filan yapsak bu mevzuda... Havuz medyasında saniyesine bi sürü para verirler.C. Eğitim şart... Kanunlar yetersiz... İyi hal indirimi filan kaldırılmalı bu tür davalarda...

SORU 4: Bu sene denizden balık çıkmıyor. Mevsimler değişti, kışın hiç kar yağmadı. Memlekette orman kalmadı, ırmaklar kirlendi. Nereye gidiyoruz?

A. Bırak bu çevreci ayaklarını... Sen üçüncü havalimanına da karşı çıkarsın şimdi!B. Abi, Norveç'ten somonu bir yuroya alıp elini öpene üç yuroya satacaksın, voleyi vuracaksın.C. Bu ülkenin denizine, havasına, toprağına yazık ediyoruz.


SORU 5: Üç kağıtçının biri, "çiftlik bank" diye bir dalavere çevirmiş, 70bin kişiden beş yüz milyon tokatlayıp kaçmış. Yorumunuz?


A. Enayi çok... Devlet ne yapsın?B. "Sazan bank" diye bir iş kuruyorum koçum, gel sana anlatiiim...C. Elalemin gözünün içine baka baka soygun yapılıyor, kimsenin sesi çıkmıyor.


SORU 6: Son üç günde Bafra'da iki, Sinop'ta bir intihar olayı duyduk. İnsanlar neden canlarına kıyıyor?


A. İnsanlara yeterince dini eğitim verilseydi bunlar olmazdı.B. İntihar süsü verilmiş cinayettir onlar! Git bak, kesin bi miras işi filan çıkar altından.C. Ekonomik sorunlar, sosyal sıkıntılar, psikolojik rahatsızlıklara yol açıyor.


SORU 7: İstanbul il milli eğitim müdürüne trafik cezası kesen polis açığa alınmış. Oldu mu bu şimdi?


A. O iş öyle değildir, polis o müdüre küfür filan etmiştir, garanti.B. Ya oğlum, adamda çakarlı lamba var. Belli ki kelli felli biri, manyak mısın, illa ceza keseceksen bul bi gariban...C. Devlet memurlarının vazifelerini yapmaları gittikçe zorlaşıyor.


SORU 8: Asansörde halvet filan... Ne iş?


A. Hocaefendinin bir saatlik konuşmasının içinden iki satır çekip cımbızlarsan...B. Kesin Hocaya kumpas kurmuşlardır. Denir mi la öyle laf?C. Böyle ayıp kelimeler din adamlarına yakışmıyor.


SORU 9: Özel hastanelerde fiyatlar çok fahiş, insanları soyuyorlar. Tedbiri nedir?


A. Eğer özel hastaneler olmasa devlet çöker.B. Sorma ya, akıl edemedik biz o işi zamanında... Özel hastaneler ilk açıldığında bulacaktık bir iki doktor ortak, şimdi cukkayı götürmüştük.C. Sosyal devlet anlayışıyla çelişiyor.


SORU 10: Hani Samsun'a tersane kurulacaktı, hızlı tren gelecekti... N'oldu o işler?


A. Dağda senin yaşında gomonist kalmadı, sen hala terörist terörist gonuşuyon.B. Bak o işe ben de bozuldum. O işler olsaydı bizim ordaki araziler var ya, uçacaktı!C. Üzgünüm leyla, ama ben olmayacağını biliyordum zaten.


SORU 11: Adalet, demokrasi, basın özgürlüğü ortadan kalktı diyorlar. Senin fikrin nicedir?


A. O dediklerin eskiden de yoktu zaten.B. La oğlum, millet aç, aç... O dediklerin karın mı doyuruyor?C. Fikrimin ince gülü... Söyliiim de başım belaya mı girsin?


SORU 12: Şeker fabrikaları özelleşecekmiş, nasıl olunca nasıl oluyor bu işler?


A. Özelleşme olmazsa devlet zarara girer, bedelini sen ben vergilerimizle öderiz.B. Aslında kredi çekip bi tanesini alsak diyorum. Beş on sene sonra arazisi çok değerlenir, fabrikayı kapatır yerine iki rezidıns, bir aveme...C. Uluslararası şeker lobisine taviz vermemek lazım.


TESTİN SONUÇLARI:


Çoğunlukla (a) dediyseniz, siz henüz tam olmamışsınız... Daha bir iki sene var.


Ekseri (b) demişseniz günümüzün en güncel adamlarından birisi haline gelmişsiniz demektir. Bravo...


Yanlışlıkla ( c )'ler fazlaysa... İşiniz zor be anam... Millet aya çıktı, marsta arsa bakıyor... Siz hala... Tövbe tövbe...