Otogar

Emre Sever Yazdı

Bir şehrin otogarı, tıpkı bir evin girişi gibi, bir ziyaretçi ya da yeni taşınan biri için şehirle tanışılan ilk yerdir.Dolayısıyla şehir hakkında ilk izlenimi de kaçınılmaz olarak otogar oluşturur.Hele ki çoğunlukla ya bir ayrılışın ya da bir kavuşmanın mekanı oldukları için yaşanan duygu yoğunluğundan ötürü insan hafızasında yer bulmaları kuvvetle muhtemeldir.

Taşıdığı bu yoğun anlamın aksine bir otogardan beklenen şey oldukça basittir.

Şehre ve şehirden kolay ulaşım, yolculukla ilgili ihtiyaçların kolay temini,  huzurlu bir bekleme imkanı sağlayan güvenli ve ferah bir ortam. Hepsi bu.

Peki Samsun otogarı bu beklentileri karşılıyor mu? Bakalım.

İlk olarak ulaşımdan bahsedelim.

Malumunuz Yeni Samsun otogarı Kıran Mahallesi'nde yer alıyor. Yani şehrin çok da merkezi bir yeri sayılmaz.Ulaşım  genelde firma servisleri ile sağlanıyor. Bunun dışında R6 ringi ve otobüs hatları ve minibüslerle ulaşım da var.

Ancak hepsi belli bir saate kadar ulaşım imkanı  sağlıyor.Yani gece yolculuğu için firma servisi, taksi ya da özel araca muhtaçsınız. Saat 12'den sonraki yolculuklar içinse ya firma servisi ile olması gerekenden çok erken bir saatte gidip saatlerinizi otogarda geçirecek ya da taksiyle ulaşacaksınız.

Bunun dışında normalde şehir merkezinden maksimum 5dk sürecek bir yolcuğu çok daha uzun sürelerle yapmak zorunda kalmak gibi bir durumla karşı karşıyasınız.

Peki yapılması gereken ne?Gönül elbette Eskişehir'de, Ankara'da İstanbul'da olduğu gibi otogara raylı sistem ile ulaşabilmek istiyor ve fakat bu şu an için teknik olarak pek mümkün görünmüyor.

O yüzden şu an yapılacak en mantıklı şey otogar ringinin saatlerinin yolculuk saatlerine uygun hale getirilmesi. 

Güvenlik ve ferahlık açısından bir problem olmadığını söyleyebiliriz.  Günün hiç bir saatinde otogarda öyle bir AŞTİ, Esenler karmaşası görmüyorsunuz. Otogar çoğunlukla boş ve sakin.

Ancak yolculuk ihtiyaçları özellikle de 1 TL ödeyerek girdiğiniz - daha doğrusu bazen korkup da giremediğiniz - tuvalet girişindeki cezaevi&stadyum girişine benzer tribün sistemi  konusunda yaşanan şikayetler göz ardı edilemez boyutlara ulaşmış durumda.

Benden söylemesi...

Aydın günler Şehrim Samsun!