Çipras ve Erdoğan Görüşmesinin Ayrıntıları

Çipras ve Erdoğan Görüşmesinin Ayrıntıları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Beştepe'deki görüşme sonrası ortak açıklama yaptı

Erdoğan, Yunanistan'da bulunan FETÖ'cülerin iadesi konusunda daha çok işbirliğine gidilmesi gerektiğinin altını çizdi. Yunan Lider Çipras ise "15 Temmuz darbe girişimini şiddetle kınıyoruz" diye konuştu. Bir gazetecinin Çipras'ın Ruhban Okulu'nu yarın ziyaret edeceğini hatırlatması üzerine Erdoğan şunu söyledi: Sayın Çipras ve önceki başbakanlar gündeme getirdiler. Ben kendilerine sadece Batı Trakya'daki müftüler meselesini önlerine koydum. Siz de şu işi çözün, biz bu işi çözeriz dedim...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Çipras Aleksis Çipras, Beştepe'deki görüşme sonrası ortak açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan her iki ülke arasınaki ticari ve ekonomik ilişkilerin olması gerekenden çok düşük olduğunu ve bunun yukarılara çekilmesi gerektiğini söylerken Yunan Başbakan Çipras ise önümüzdeki dönemde Selanik'te yapılacak toplantıda ekonomik işbirliği konusunda önemli kararlara imza atılacağını belirtti.  Ege Denizi'nde ve hava sahasında yaşanan gerginlikleri diyalog yoluyla çözüleceğine inandığını dile getiren Çipras, organize suç örgütleri ve terörizmle mücadelede işbirliğinin daha da arttırılacağı gerektiğin söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Kıbrıs'ta adil ve eşitlikçi bir çözümü her zaman desteklediklerini belirtti.

Erdoğan ve Çipras'ın konuşmalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI:

Yunanistan'la ikili ilişkilerimizi her alanda geliştirmeyi arzu ediyoruz. İkili ilişkilerimizde zaman zaman arzu edilmeyen bazı durumlar hasıl olsa da bunları telafi imkanını bulduk. Ticari ve ekonomide geldiğimiz nokta hedeflediğimizin çok çok altında. Bugün 3,5 milyar Avro düzeyinde tutuyoruz. Ki bu aramızda arzu edilen bir seviye değil. İzmir ve Selanik arasında yolcu ve yük taşıma imkanı sağlayacak deniz seferlerinin başlatılması, İstanbul ve Selanik arasında hızlı demir yolu hattı kurulması ve İpsala gümrük kapısında ikinci köprünün tamamlanmasına dair konuları görüştük.

"HER TÜRLÜ MESELENİN DİYALOG YOLUYLA ÇÖZÜLECEĞİNE İNANIYORUM"

Bu adımların atılmasıyla ticaret hacmimiz kısa sürede daha da artacaktır. Türkiye olarak Yunanistan'la aramızdaki tüm meselelerin hakkaniyet temelinde barışçıl şekilde çözülebileceğine inanıyorum. Başbakanlık döneminden bu yana Yunanistan'la ilişkilerimizde samimi adımlar atılmasını hep savundum. Ülkemiz arasındaki diyalog kanallarının açık tutulması gerekiyor. Biz her türlü meselenin konuşmak suretiyle hal yoluna konulabileceğine inanıyoruz. Yunanistan'daki soydaşlarımız ve Türkiye'deki Rum kökenli vatandaşlarımız ayrışma değil işbirliği vesilesidir. Azınlıklarımız sağlam birer köprüdür. Karşılıklı vatandaşlarımızın sorunlarını değerlendirdik. Dini azınlıklar konusundaki açılımlarımızı demokratik anlamda müzakerelerimizi gerçekleştirdik.

"RUM VATANDAŞLARIMIZLA BATI TRAKYALI SOYDAŞLARIMIZ BİR KÖPRÜ"

Rum kökenli vatandaşlarımız için her türlü gayreti gösteriyoruz. Yunanistan'daki kardeşlerimizin sıkıntılarını sayın Başbakana aktardım. Kıbrıs konusunda içinde bulunduğumuz istişare sürecinin iyi değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Ortak bir vizyon ve yol haritası belirlenmelidir. Neyin nasıl müzakere edileceği net olmalıdır. Kıbrıs Türkleri'nin eşitliği temel parametre olmalıdır. Düzensiz göç ilişkilerimizde bir diğer önemli kalemdir. Malum Suriye ve Irak olmak üzere yaklaşık 4 milyon mülteci ülkemizdedir. Bunları konteynır kentlerde, çadır kentlerde misafir ediyoruz. Ege'den ölümlerin önüne geçmek için yoğun gayret sarf ediyoruz. Sahil güvenliğimiz yeni acılar yaşanmaması için mücadele ediyor.

"AB SÖZLERİNİ GETİRMEDİ AHDİNE VEFA GÖSTERMESİNİ BEKLİYORUZ"

AB'yle imzalamış olduğumuz 18 Mart mutabakatı caydırıcı rol oynadı. Türkiye tüm yükümlülüklerini yerine getirdi. Ancak Geri Kabul mekanizmasının AB tarafında sağlıklı bir şekilde uygulanamadığını görüyoruz. AB sözlerini hayata geçirmemiştir. AB'nin ahdine vefa göstermesini istiyoruz. Sayın Başbakanla görüştüğümüz bir diğer konu terörle mücadele oldu. Bu meselenin komşuluk ve müttefiklik hukuku bağlamında ele alınması son derece önemlidir. Terörün her türlüsüne kararlı bir şekilde ortak tutum sergilemek zorundayız. Yunanistan'dan beklentimiz FETÖ, PKK, DHKP-C gibi güvenli bir ülke haline gelmemesidir. FETÖ'cü darbecilerin ülkemize iade edilme beklentimizi Yunanlı dostların dikkatine bir kez daha getirmiş olduk. Milletimizin, şehit ailelerimizin, FETÖ'cü alçaklar tarafından yaralanan gazilerimizin beklentisi budur.

ÇİPRAS'IN AÇIKLAMALARI:

Göstermiş olduğunuz misafirperverlik için sizlere teşekkür etmek istiyorum. Son derece samimi ortamda gerçekleşen toplantı için sizlere teşekkür etmek istiyorum. Benden bir röportaj vermemi istediler. Bizim aramızdaki diyalog her zaman samimi ve önemli bir diyalogdur. Bölgemiz açısından son derece önemli diyalog. Ülkelerimiz 2015-2106'da gerçekten çok önemli bir işbirliği gösterdiler. Mülteci krizinin patlak verdiği dönemde ortaya çıktı bu işbirliği. Son derece önemli bir krizin üstesinden gelme konusunda çok önemli bir işbirliği gerçekleştirdik. Yunanistan ve Türkiye olarak yeni bir strateji oluşturulmasına katkıda bulunduk. Türk-Yunan ilişkilerinde pozitif bir hedef
oluşturmayı başardık.

"ÇÖZÜME ÇOK YAKLAŞTIK! GÜVENLİKTE CİDDİ KONULARI AÇMA FIRSATINI BULDUK"

Ekonomi ve enerji alanda işbirliği görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Ege'de gerginliğin azaltılması konusunda diyaloğu destekledik. Kıbrıs müzakerelerini destekledik. Çözüme çok yaklaştık. Güvenlik konusunda ciddi başlıkları da açma fırsatı bulduk. Sizin ülkenizdeki talihsiz darbe girişimi ortaya çıktı. Bu gelişmeler pozitif ilerlememizin önünde engel teşkil ettiler maalesef. Hatırlarsanız o gece ilk kez sizi ben aradım. Biz demokrasiyi ve insan haklarını destekleyen bir ülkeyiz. Yunanistan olarak her türlü darbeyi kınıyoruz bunun karşısında duruyoruz. Daha sonraki dönemde maalesef engel teşkil eden bazı gelişmeler ortaya çıktı. Ege'de ihlallerin arttığını gözlemledik, hava sahasında ihlalde önemli artış tespit ettik. Daha sonra 8 darbeci asker olayı ilişkilerimizde engel olarak ortaya çıktı. Daha sonra 2 Yunanlı askerin tutuklanması olumsuz bir gelişmeydi.

"SAYIN ERDOĞAN 65 YIL SONRA YUNANİSTAN'I ZİYARET EDEN İLK BAŞBAKAN OLDU"

Buna kısır döngü gözüyle bakmadık. Bugün bir kez daha açık ve net şekilde hiçbir şekilde kadercilik yapmıyoruz ve bölgemizdeki sorunlara mahkum olmak niyetinde değiliz. Sürekli olarak diyalog çerçevesinde sorunlara çözüm bulmaya çalışıyoruz. Barışçıl çözümler bulmak için çabalarımıza devam ediyoruz. Ekonomi, turizm, kültür alanında bizim ülkelerimiz, halklarımız aynı coğrafyada yaşıyorlar. Sürekli olarak birbirlerine daha da çok yaklaşıyorlar. Geçmişteki ön yargıları bir kenara bırakarak, uluslararası hukuka saygı çerçevesinde ilişkilerimizi geliştirmek durumundayız. 2017 Aralık ayında Yunanistan'ı 65 yıl aradan sonra ilk defa bir Türk Cumhurbaşkanı resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

"İKİ ÜLKENİN SAVUNMA BAKANLARININ GÖRÜŞMELERİNDE ADIMLAR DEVAM EDECEK"

Son derece samimi bir şekilde konuştuk. Bazıları bu ziyareti olumsuz geçtiğini iddia etti. Aramızdaki görüşmeleri devam ettirmeliyiz. Diyalog kanallarımız her zaman açık olmalı ki, sorunları çözelim. 4 yıldır Başbakanım Türkiye'yi 4 kez ziyaret ettim, ben de rekor kırdım. Bu pozitif ortamda, bugün yaptığımız görüşmede önümüzdeki dönemde ileriye dönük adımları devam ettirme kararı aldık. Ege'deki gerginliği azaltma konusunda hemfikir olduğumuzu gördük. İki ülke savunma bakanları arasındaki görüşmelerde bu adımlar devam edecek. İnanıyorum ki ilerleme kaydederek istikşafı görüşmeleri de başlatacağız.

"ENERJİ KONUSUNUN İLİŞKİLERİMİZDE KÖPRÜ ROLÜ OYNAYABİLECEĞİNİ SÖYLEDİM"

Kıbrıs konusunda adil ve kalıcı çözüm bulunması gerektiğini söyledim. Federal Kıbrıs Cumhuriyeti AB'nin normal bir üyesi olarak var olmalı. Tabii ki, geçmişte yapılan bazı hataları tekrar etmekte fayda yok. Bir ön hazırlık görüşmelerinin yapılmasını önerdim, özellikle güvenlik konusunda. Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuka saygı gösterilmesine değindim. Enerji konusunda ilişkilerimizde köprü rolü oynamasını söyledim. Bazı enerji projelerinde işbirliği yapıyoruz, bu işbirliğini Türk Akım'da daha da ileri götürebiliriz. Halklarımızın hayat standartlarını yükseltmek için neler yapabiliriz. Yaz aylarında gemi seferlerinin yapılmasında mutabık kaldık. İki ülke arasındaki iş adamlarının işbirliğinin artması sağlanacaktır.

"BİZ DARBECİLERİ KABUL ETMEKTEN HOŞLANMIYORUZ! İŞBİRLİĞİMİZİ GÜÇLENDİRECEĞİZ"

Mülteci konusuna değindik. Yunanistan'a geçişleri nasıl azaltabiliriz? Organize suç örgütleriyle ilgili neler yapabiliriz. İadeler konusunda konuştuk. AB konusunda mutabık kaldık. Gümrük Birliği'nin incelenmesi konusunda fikir alışverişinde bulunduk. AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesini konuştuk. Türkiye'de geçtiğimiz yıllarda son derece önemli demokratik reformlar gerçekleştirildi. 8 darbeci askerle ilgili olarak Yunanistan yargısı net kararlar aldı. Yunanistan bir hukuk devleti olarak yargının almış olduğu kararlara saygı göstermek durumunda. Biz darbecileri kabul etmekten hoşlanmıyoruz. Biz güvenlik konusundaki işbirliğimizi güçlendirmek durumundayız.

"YARIN HEYBELİADA'YA GİDECEĞİM VE SAYIN PATRİKLE GÖRÜŞECEĞİM"

Ege'de faaliyet gösteren organize suç örgütleriyle mücadelede işbirliğini geliştirmek zorundayız. İyi bir komşuluk ilişkileri açısında gereken her şeyi yapmak konusunda mutabık kaldık sayın Başkanla. Sayın Başkan Erdoğan'a daveti için teşekkür etmek istiyorum. Yarın İstanbul'a gideceğim. Heybeliada'yı ziyaret edeceğim. Sayın patrikle görüşme fırsatı bulacağım. Önümüzdeki günlerde pozitif gündeme yatırım yapmak için önemli imkanlar olduğu kanaatindeyim.

"BU GÖRÜŞMEMİZDE ATACAĞIMIZ TARİHİ ADIMLARIN ÖN HAZIRLIĞINI YAPTIK"

Biz komşumuz Kuzey Makedonya ile sorunu çözdük, isim sorununu çözdük. Ege'de güvenlik ve işbirliğini sürdürebiliriz. Bunun gerçekleşebilmesi için son derece dikkatli şekilde ilişkileri inşa etmemiz gerekir. Sağlam temeller atmadan üzerine herhangi bir yapı oturtmanız mümkün değil. Bu görüşme çerçevesinde daha sonra atılacak tarihi adımların ön hazırlığını yaptık. Son derece başarılı ve verimli bir görüşmeydi.

(haberturk.com)