Çipras'ın İstanbul'daki Ziyaretleri

Çipras'ın İstanbul'daki Ziyaretleri

Yunanistan Başbakanı Çipras Ayasofya'yı ve Heybeliada Ruhban Okulu'nu Ziyaret Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti üzerine Türkiye'ye gelen Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, İstanbul'da Ayasofya'yı ziyaret etti.

Çipras'ın ikinci durağı ise Heybeliada Ruhban Okulu oldu. Ruhban Okulu'nu ziyaret eden ilk Yunanistan Başbakanı olan Aleksis Çipras, burada Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yönettiği ayine de katıldı. Çipras'a bu ziyaretlerinde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine Türkiye'ye gelen ve dün Ankara'da çeşitli temaslarda bulunan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, bugün de İstanbul'da bazı ziyaretlerde bulundu.

İlk ziyaretini Ayasofya'ya gerçekleştiren Çipras ve beraberindeki heyete, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz eşlik etti.

Çipras, Ayasofya'da sorular üzerine "Burada olduğumdan dolayı mutluyum" dedi.

Aleksis Çipras'a sanat tarihi uzmanı Yasemin Aktürk müzenin tarihiyle ilgili bilgi verdi.

Yunanistan Başbakanı, müzeyi günde kaç kişinin ziyaret ettiğini sordu, mozaiklerin orijinal olup olmadığını ve figürlerin anlamlarını merak etti.

İKİNCİ ADRES RUHBAN OKULU

Yunanistan Başbakanı Çipras'ın ikinci adresi ise Heybeliada Ruhban Okulu oldu. Adaya Sahil Güvenlik ve Kıyı Emniyeti botları eşliğinde gelen Çipras, iskelede kendisini bekleyenlerle selamlaştı, bazı vatandaşlarla fotoğraf çektirdi. Daha sonra Ruhban Okulu'na geçen Çipras, burada Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yönettiği ayine katıldı. Ayinden sonra uzun uzun İstanbul manzarasını izleyen Yunanistan Başbakanı, ziyaretinin anısına İbrahim Kalın'la beraber okulun bahçesine fidan dikti. Ardından sınıflara giren Çipras, tarihi kütüphaneyi ziyaret etti. Bu arada, ziyaret öncesinde Heybeliada ve Ruhban Okulu çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı.

Çipras, Ruhban Okulu'nu ziyaret eden ilk Yunanistan Başbakanı oldu.

Fener Rum Patriği Bartholomeos da, İbrahim Kalın'dan okulun açılışına ilişkin taleplerini Cumhurbaşkanı Erdoğan'a iletmesini rica etti.

(ntv.com.tr)