Erdoğan ile Trump Soçi'yi Konuştular

Erdoğan ile Trump Soçi'yi Konuştular

Üçlü Zirve Dünya Siyasetinin Gündeminde

ABD Başkanı Donald Trump, bu akşam Ankara'yı telefonla arayarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme yaptı. Bu görüşme öncesinde Amerikan başkanı ilginç bir tweet atarak alışagelmişin dışında bir şekilde görüşmeyi önceden duyurdu. "Ortadoğu'da başıma kalan bu kargaşayı çözmek üzere (ABD saatiyle) bu sabah Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüşeceğim. Bu işi çözeceğim ama en başında hayatlar ve dolarlar (6 trilyon) kaybetmemiz hataydı."diyerek üstü kapalı bir dille Obama dönemini eleştiren Donald Trump'la gerçekleşen telefon görüşmesi sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan da bir tweet atarak Amerikan başkanı ile verimli bir görüşme yaptıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşme anına ilişkin bir fotoğrafı Twitter hesabından paylaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın paylaşımı T.C Cumhurbaşkanlığı Twitter hesabından da retweetlendi. Ayrıca fotoğrafta, Çanakkale Savaşı sırasında son erine kadar şehit düşen 57. Alay'ın sancağı da dikkat çekti.

GÖRÜŞMEYLE İLGİLİ ÇAVUŞOĞLU'DAN AÇIKLAMA
ABD Başkanı Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki görüşme sonrası açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu şunları söyledi:
"Sayın Trump da net bir şekilde talimat verdi ve bundan sonra YPG’ye silah verilmeyeceğini, esasen bu saçmalığa daha önce son verilmesi gerektiğini net bir şekilde söylemiştir."​

CUMHURBAŞKANLIĞI AÇIKLAMASI
Görüşmenin ardından Beştepe'den yapılan resmi açıklamada ise görüşme kapsamında Suriye hakkında görüş alış-verişi yapıldığı, Soçi zirvesi hakkında bilgi paylaşıldığı, Türkiye ve ABD arasındaki ikili konuların ele alındığı, Suriye krizi ve bölgesel konular hakkında görüş teatisinde bulunulduğu belirtildi.
Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Sayın Donald Trump arasında bu akşam bir telefon görüşmesi gerçekleşmiştir.Türkiye ve ABD arasındaki ikili konuları ele alan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump, Suriye krizi ve bölgesel konular hakkında görüş teatisinde bulunmuşlardır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Soçi zirvesi hakkında ABD Başkanı Trump ile bilgi paylaştığı görüşmede, terörle mücadele üzerinde de durulmuştur. Türkiye ve ABD ilişkilerinin güçlendirilmesinin önemine de değinen iki lider, DEAŞ, PKK, FETÖ ve benzeri örgütler dâhil, tüm terör örgütlerine karşı birlikte mücadele etme konusunda mutabık kalmışlardır.Kamuoyuna saygıyla duyurulur."