Rusya'dan Vize Jesti

Rusya'dan Vize Jesti

Türkiye Karardan MemnunRusya'nın Ankara Büyükelçiliği, bazı Türk vatandaşlarına yönelik  vizenin kaldırılmasına ilişkin Putin tarafından imzalanan  kararnameyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Putin'in, Türkiye'ye yönelik daha önce alınan vize rejimi alanındaki  bazı özel ekonomik önlemlerin kaldırılmasına dair kararnameyi imzaladığı  hatırlatılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Rus ve Türk taraflarının tüm ilgili kurum ve şahıslarının kararname  maddelerinin yürürlüğe girmesi hakkında bilgilendirilmesinin ayrıca yapılacağına  dikkat çekmek isteriz. Bu ana dek yürürlükte olan hukuki normlar geçerliliğini  korumaktadır."
Putin tarafından imzalanan kararnameye göre, Kasım 2015'te vize rejimi  uygulanan bazı Türk vatandaşlarına yönelik kısıtlamalar kaldırıldı.
İmzalanan kararnameyle, uluslararası kara taşımacılığı yapan  sürücüler, hizmet pasaport sahipleri, Rusya'ya kısa süreli iş gezileri için gelen  iş insanlarına ve Türkiye'nin Rusya'daki diplomatik temsilciliklerinde  çalışanlara yönelik vize uygulamasına son verildi.
Kararnamenin, Türkiye'nin de mütekabiliyet gereği Rus vatandaşlarına  yönelik benzer önlemleri alması kaidesiyle imzalandığı kaydedildi.
Türkiye Rusya'nın vize kararından memnunDışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Rusya'nın resmi  pasaport sahiplerine ve tır sürücülerine yönelik vizeleri kaldırmasını  memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.
Aksoy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bugün imzaladığı  vizelere ilişkin başkanlık kararı hakkında bir soruya verdiği yanıtta, "1 Kasım  2018 tarihinde Türkiye ile Rusya Federasyonu konsolosluk istişarelerinde mutabık  kalındığı üzere, hizmet ve hususi pasaport sahibi vatandaşlar ile uluslararası  taşımacılık yapan sürücülere uygulanan vizelerin kaldırılmasına ilişkin kararı  memnuniyetle karşılıyoruz." dedi.

Uygulamanın en yakın zamanda başlatılmasına ilişkin Rusya Federasyonu  Dışişleri Bakanlığı ile görüşmelerin devam ettiğini kaydeden Aksoy, "İki ülke  arasında 2010 yılında imzalanan Vize Muafiyeti Anlaşması'nın tüm hükümleriyle  uygulanmasını ve umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımıza da en yakın  zamanda vize muafiyeti getirilmesini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Hürriyet