Balkan Türklerinde Başkan Kim Olacak?

Balkan Türklerinde Başkan Kim Olacak?

İbrahim Ülker ve Uğur Burak Özata'nın Açıklamaları Dengeleri Nasıl Değiştirecek?

Hafta sonu seçimli genel kurula gidecek olan Samsun Balkan Türkleri Derneği'nde birden çok listenin çıkacağının belli olmasıyla zorlu ve heyecanlı bir seçim süreci yaşanıyor.

Cihat Yılmaz'ın aday olmayacağını açıklamasından sonra ismi geçen adaylar liste hazırlıklarını sürdürürken yarıştan çekilenler ve yarışa yeni katılan isimler ortaya çıktı.

ADAYLAR ÇALIŞIYOR

Adaylığını açıklayan ilk isim olan Ali Ün, iki dönem önce aday olmuş ve ciddi bir oy sayısına ulaşmıştı. Halkın adayı sloganıyla camiada sevilen Ali Ün'ün bu defa aynı başarıyı tekrar edip etmeyeceği, yarışa ortak olup olmayacağı merakla bekleniyor.


Liste çalışmasını sürdüren isimlerden eski Aşağı Çinik Belediye Başkanı Halil İnci, bir çok dernek üyesi taraından yarışın favorisi olarak görülüyor. Tecrübeli ve sakin yaradılışlı bir isim olan Halil İnci'nin "aktif siyasetten çekildiğini" ve "kimsenin adayı olmadığını" özellikle vurgulaması dikkat çekiyor.

ÜLKER: ADAY DEĞİLİM

Aday olması beklenen bir diğer güçlü isim, eski mobilyacılar odası başkanı İbrahim Ülker ise, bugün sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla yarışa katılmayacağını açıkladı. İbrahim Ülker'in açıklamasında mevcut başkan Cihat Yılmaz'a sitem ettiği gözlenirken bugün yarışa katılan Uğur Burak Özata'ya özellikle başarılar dilemesi dikkat çekti. İbrahim Ülker'in bugün yaptığı açıklama şöyle:


"Yaklaşan genel kurul öncesinde DERNEĞİMİZE BAŞKAN ADAYI olmamı arzu eden gönüldaşlarım; ziyaretime gelerek veya telefonla bildirmek suretiyle aday olmamı arzu ettiklerini dile getirdiler. Kendilerine gönülden şükranlarımı sunarım. Bu talepler üzerine 24/02/2018 tarihinde, 10 yıl süreyle hizmet etmekte olan dernek başkanımız Sayın Cihat YILMAZ'dan randevu istedim. Buluştuk. Kendilerine GENEL KURULDA TEKRAR ADAY OLACAK MISINIZ? sorusunu yönelterek; SİZ ADAY OLMAYACAKSANIZ ADAY OLMAM DOĞRULTUSUNDA TALEPLER var ifademi dile getirdim. Kendileri bir kaç gün süre istedi. 26/02/2018 Pazartesi günü yine bir araya geldiğimizde. KESİN ADAY OLDUĞUNU söyledi. Gelişmeleri takip etmeye devam ettim.Bu süreçte HİÇBİR ZAMAN ADAY OLDUĞUMU İFADE ETMEDİM.Aday olmayı düşündüğümde KENDİMCE LİSTESİNİ HAZIRLADIĞIM BİR KISIM DUAYEN ÜYELERİMİZLE DERNEĞİMİZDE BİR TOPLANTI YAPARAK çıkacak karara göre hareket etmeyi planlamıştım. ANCAK; 1 MART ÇARŞAMBA günü Sayın Halil İNCİ-Sayın Cihat YILMAZ yaptıkları bir görüşme sonunda Cihat beyin sosyal medyada ADAY OLMADIĞINI ifade eden açıklamayı 2 gün sonra okudum.Sayın başkan Cihat YILMAZ'ın kararını kendisinden bir telefon ederek bildirmesini beklerdim. Takip eden süreçte Halil İNCİ, adaylığını açıklamış ve diğer aday da açıklamış oldu. Son öğrendiğime göre; Mevcut yönetimdeki dernek üyelerimiz organize olma gayretine girmiş ve Sayın BURAK ÖZATA önderliğinde genç kadro ve ağabeyleriyle aday olduklarını deklare etmiş olmalarından memnun oldum.Ne güzel derneğimizi sahiplenenlerin sayısı artıyor. Bu gelişmeler üzerine ADAY OLMAMAYA KARAR VERDİM. Çünkü ben, derneğimizin ilk kuruluşunda tefrişi dahil mülk alınmasında fikir üretin,devamında sürekli destekçi konumunda olan bir insanım. Hep birleştirici, mümkün olduğunca kırgınlıkları gidermeye, ortayı bulmaya gayret gösteren oldum. Bunu bilenler bilir.Bu durumda da aday olup seçimi de alabilecek kapasite ve deneyimde olduğumu yine bilenler bilir.ANCAK hiç amaç edinmediğim dernek başkanı olur; derneğimizde tahammülü olmayan kırılmalara sebep olursam KENDİMİ AFFEDEMEM bu duruma düşmemek için (ZATEN HİÇ DEKLARE ETMEDİĞİM) DERMEK BAŞKANLIĞINA; ADAY O L M A Y A C A Ğ I M . Bu konuda beni seven insanların dileklerine cevap veremediğim için, lütfen beni bağışlamalarını istirham eder; GENEL KURULUMUZUN ÖNCELİKLE CAMİAMIZA HAYIRLI OLMASINI DİLERİM. Selam ve saygılarımla."

GENÇ VE DİNAMİK KADRO

İbrahim Ülker, bu cümleler ile aday olmayacağını açıklarken Uğur Burak Özata, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile üçüncü aday olarak ortaya çıktı. Camianın sevdiği, mütevazi ve dengeli bir isim olan Özata'nın "ağabeyler tarafından desteklenen genç ve dinamik bir kadro" iddiasıyla ortaya çıktığı ifade ediliyor. Daha ziyade Cihat Yılmaz yönetimini destekleyen ancak Yılmaz'ın çekilmesinden sonra oluşan boşluğu doldurmak isteyen isimlerin desteklediği söylenen Özata'nın adaylığını açıkladığı sosyal medya paylaşımında aşağıdaki ifadeler yer alıyor:


"10 Mart 2018 Cumartesi günü yapılacak olan Samsun Balkan Türkleri Derneği genel kurulunda başkanlığa adayim.Genç ve dinamik bir ekiple kültürümüze hizmet için bayrağı devralmaya ve gururla taşımaya talibiz.Şimdiden genel kurulun camiamız için hayırlara vesile olmasını temenni eder saygılarımı sunarım."

CAMİANIN TÜMÜYLE KUCAKLAŞMAK GEREKİYOR

Öte yandan derneğin duayenlerinin çok adaylı yarışın demokratik koşullarda geçmesi ve kırgınlıklara yol açmaması için gayret ettikleri ifade edilirken yeni seçilecek yönetimin derneğin birliğini sağlamanın yanı sıra Samsun'da yaşayan en eski Rumeli / Balkan derneği olarak camianın tümüyle kucaklaşacak bir açılım yapması gerektiğinin altını çiziyorlar. Balkan Türkleri Derneği'nin bu sorumluluğu yerine getirmek adına, Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonunda güçlü biçimde temsil edilmesinin önemini dile getiren duayenler, KARDEF başkanı Kemalettin Altınsoy'un aynı zamanda Balkan Türkleri Derneği kurucusu olmasını, KARDEF'in yönetim kurulu ve üst kurul delegelerinin önemli bölümünün Balkan Türkleri Derneği'nin üye profilinde yer almasını büyük bir fırsat ve avantaj olarak nitelendiriyorlar.


FEDERASYON TARAF DEĞİL

KARDEF başkanı Altınsoy ise "Adaylara başarılar dilediklerini, camianın birliğini muhafaza etmek için yeni seçilecek yönetime yardımcı ve destekçi olacaklarını" ifade etti. Federasyon olarak derneklerin iç işlerine karışmamayı ilke edindiklerini söyleyen Başkan Altınsoy, "Balkan Türkleri Derneği, bizim için değerli bir kuruluş. Adaylığını açıklayan üç arkadaşımızı da tanıyoruz, aralarında bir tercih yapmak ve birini desteklemek gibi bir tavrımız söz konusu değil. Bizim vazifemiz birleştirici olmak. Kim seçilirse seçilsin, kendilerine yardımcı olacağız. Kırgınlıkların oluşmaması için de elimizden geleni yapacağız." dedi.