Başkan Aral'dan Konferans

Başkan Aral'dan Konferans

Sinoplu Gençler, Mübadele Konusunda Bilgi AldıSİNOP BİLİM SANAT MERKEZİ ÖĞRENCİLERİNE, MÜBADELE  İLE İLGİLİ KONFERANS VERİLDİ, TARİHİ ve KÜLTÜREL EŞYALAR TANITILDI.

Sinop Balkan Halkları Mübadele ve Kültür Araştırmaları Derneğince, Sinop Bilim ve Sanat Merkezi Öğrencilerine Dernek Başkanı Kenan ARAL tarafından 1924 nüfus Mübadelesi anlatıldı.

Bilim Sanat Merkezi Konferans Salonuna verilen konferans da ARAL öğrencilere 1923-1927 yılları arasına gerek ülkemize ve gerekse Sinop İlimize gelen Mübadillerin gelişleri, yerleşim yerleri, kültürleri, göç sırasında yaşanan hikâyeleri ve anıları anlattı. örf ve gelenekleri hakkında bilgi verdi. Öğretmen ve öğrencilerin konu ile ilgili sorularını cevaplandırdı. Konferans da öğrencilere Mübadele döneminden kalan ve Mübadillerin yanında getirdikleri tarihi ve kültürel değer taşıyan eşyalar görsel olarak tanıtıldı.

Konferans sonunda Tarih öğretmeni Songül Ergün ve görsel sanatlar öğretmeni Murat Özgen tarafından okul öğrencilerinin görsel resimleri ve yaptıkları çalışmaları tanıtıldı, Balkan Halkları ve Mübadele Derneği ile Bilim Sanat Merkezi iş birliği ile proje başvurusunda bulunulabilecekleri de görüşüldükten sonra Başkan ARAL Sinop Bilim Sanat Merkezini ziyaretinden duyduğu memnuniyeti belirterek öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.