Başkan Taşçı, Mübadillere Övgüler Yağdırdı

Başkan Taşçı, Mübadillere Övgüler Yağdırdı

Hemşehri Dernekleriyle Düzenlenen Kahvaltıda Minia Rumeli Projesi'ni Örnek Gösterdi


Samsun’daki hemşehri derneklerinin yönetici ve üyeleriyle buluşan Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Atakum ilçesinin farklı kültürlerin bir araya gelerek oluşturduğu büyük bir aile olduğunu ve bu anlamda hemşehri derneklerini önemsediklerini ifade etti. 

Atakum ilçesinin, dev bir Türkiye mozağı olduğunu kaydeden Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, “Atakum nüfusu, başta Karadeniz Bölgesi olmak üzere tüm Türkiye’den aldığı göçle, son 3 buçuk yılda 43 bin 727 kişi arttı. Sürekli göç alan yapısıyla bir Türkiye mozaiği haline gelen Atakum ilçesinde hemşehri derneklerini önemsiyor, onlarla birlikte düşünüyor ve birlikte üretiyoruz. Bu anlamda ilçemizin, farklı kültürleri buluşturan yapısından hareketle, Yörekent Projesi’ni hayata geçirdik. Birçok hemşehri derneği ile bu anlamda görüşmelerimizi yaptık, bir kısmı ile protokollerimizi imzaladık. Protokol imzaladığımız dernekler arasında ilk kazmayı vuran da Samsun Mübadele Derneği oldu. İnşaat çalışmaları hızlı bir şekilde sürdürülen Mini-a Rumeli Projesi’yle, Rumeli ve Balkan kültürünü Atakum’da yaşayacak” şeklinde konuştu.

Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı ise ilçedeki hemşehri derneklerinin birlik ve beraberlik içerisinde olduğuna dikkat çekerek, “Atakum Belediyesi öncülüğünde önemli bir birliktelik sağlanmış. Farklı memleketlerden gelen ancak Atakum ilçesinde yaşayan hemşerilerimiz, kendi kültürlerini, örf ve adetlerini yaşatmak için dernek faaliyetleri sürdürüyor. En güzeli ise farklı hemşeri derneklerinin, Atakum’u öncelik haline getirerek, bir arada bir şeyler yapıyor olması. Başkan Taşçı’yı bu birlikteliğe zemin sağladığı için kutluyorum. Yörekent Projesi de bu anlamda önemli bir proje olarak karşımızda duruyor. Bizler kent yöneticileri olarak, hemşehri derneklerinin her zaman yanındayız” dedi.

Toplantıya katılan hemşehri dernekleri başkanları, yaptıkları konuşmalarla Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı’ya teşekkür etti. Kültürlerini yaşatabilmeleri ve değerlerini sonraki nesillerle aktarmaları noktasında, Atakum Belediyesi Yörekent Projesi’nin önemli bir fırsat olduğuna dikkat çeken dernek başkanları, birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Kardef Başkanı Sayın Kemalettin ALTINSOY söz alarak yaptığı konuşmada Samsun Mübadele derneği yönetimi ile burda olduklarını belirterek Başkan İshak TAŞCI’ya teşekkür ederek MİNİA RUMELİ PROJESİ hızla yapımına devam ettiğini belirterek önümüzdeki aylarda faaliyete geçireceklerini ve Yörekent içinde ayrı bir yere sahip olacağını belirtti.
Başkan Taşçı, Mübadillere Övgüler Yağdırdı