İtb Başkanı İki Ülke Arasındaki Yakınlaşmanın Türk Azınlık Haklarına Olumlu Yansımasını Diledi

İtb Başkanı İki Ülke Arasındaki Yakınlaşmanın Türk Azınlık Haklarına Olumlu Yansımasını Diledi

Ahmetoğlu: "Yunanistan ve Türkiye arasındaki yumuşama ve yakınlaşmanın Türk toplumuna yönelik hak gaspların ortadan kaldırılmasına vesile olması beklentimizdir."

İskeçe Türk Birliği (İTB) Başkanı Ozan Ahmetoğlu, Türkiye’de yaşanan depremlerle Yunanistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerde başlayan yumuşama ve yakınlaşmanın Türk toplumuna yönelik gaspların ortadan kaldırılmasına vesile olmasının Batı Trakya Türklerinin beklentisi olduğunu belirtti.


Ozan Ahmetoğlu sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:
“Anavatan Türkiye’de meydana gelen, içimizi parçalayan yıkıcı depremlerin bir sonucu da Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerde yaşanan yumuşama ve iki ülke arasındaki yakınlaşma oldu. Bundan en çok memnuniyet duyan hiç şüphesiz biz Batı Trakya Türkleriyiz.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki bu yakınlaşmanın acıların neden olduğu duygusallıktan öteye geçmesi ve iki ülke arasındaki sorunların karşılıklı çıkarlar doğrultusunda çözümünü sağlayacak siyasi iradenin ortaya konması en büyük temennimizdir.

Bu ortamın Batı Trakya Türk Azınlığının yıllardır çözüm bekleyen sorunlarının ve Türk toplumuna yönelik hak gasplarının ortadan kaldırılmasına yönelik adımların atılmasına vesile olması da biz Batı Trakya Türklerinin talebi ve beklentisidir.”