Kerç Boğazında İki Gemi Alev Aldı

Kerç Boğazında İki Gemi Alev Aldı

Kerç Boğazı'nın Rusya kıyısında yaşanan patlamaların ardından 2 gemi alev alıp yanmaya başladı.

Son dakika! Kerç Boğazı'nın Rusya kıyısında yaşanan patlamaların ardından 2 gemi alev alıp yanmaya başladı. Aralarında Türklerin de bulunduğu belirtilen mürettebat denize atlayarak canını kurtarmaya çalışırken, Rusya Ulaştırma Bakanlığı 10 kişinin yaşamını yitirdiği duyurdu. Kazazedelere yardım için bölgeye kurtarma gemileri sevk edildi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik yaptığı açıklamada, "Rus yetkililerle koordinasyon halindeyiz. Kazayı ve kendi vatandaşlarımızın durumunu yakından takip ediyoruz" diye konuştu.

Akşam saatlerinde Kerç Boğazı'ndan hareket eden ve Tanzanya bayraklı oldukları ifade edilen 'Kandiy' ve 'Maestro' isimli gemilerde kısa süre sonra patlama ve ardından yangın çıktı. Can pazarının yaşandığı olayda gemilerden biri tamamen alev topuna dönüşürken, mürettebat canını kurtarabilmek için denize atladı. Gemideki patlama ve ardından çıkan yangın, bölgede bulunan bir başka gemideki mürettebat tarafından kaydedildi. Her iki gemiden denize atlayan mürettebatın kurtarılması ve gemilerdeki yangınların söndürülmesi için bölgeye kurtarma gemileri sevk edildi.

Rusya Federal Deniz ve Nehir Taşımacılığı Rosmorreçflot ise, "Bir veya iki gemide yangın çıktı. Gemilerden biri Tanzanya bayrağı taşıyor. Gemilerde 17 ve 14 kişi var" ifadeleriyle olay hakkında bilgi paylaştı.

DHA'nın haberine göre "Kandiy" isimli gemide 17 kişinin bulunduğu; bunlardan 9'unun Türk vatandaşı ve 8'inin Hindistan vatandaşı olduğu, "Maestro" gemisinde ise 7'si Türk ve 7´si Hindistan uyruklu olmak üzere 14 kişinin bulunduğu ifade edildi.

Novorossiysk Koordinasyon Merkezi de, olay yerine 10 kurtarma gemisi ile çok sayıda arama kurtarma personelinin gönderildiğini açıkladı.

RUSYA: 10 MÜRETTEBAT ÖLDÜ

Rusya Ulaştırma Bakanlığı'dan yapılan açıklamada, gemiler arasında yapılan yakıt transferi sırasında çıkan yangın nedeniyle 10 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

(haberturk.com)