Konfederasyon Yönetimi İzmir'de Toplandı

Konfederasyon Yönetimi İzmir'de Toplandı

Gündemde Önemli Konular Vardı...


Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu yönetim kurulu toplantısı 23-24-25 Mart 2018 Cuma, Cumartesi ve pazar günleri İzmir’de yapıldı.
23 Mart 2018 tarihinde saat 11.30 da; İzmir Valimiz Sayın Erol Ayyıldız'ı Ziyaretimizi, Saat 15.30 da Bornova Belediye Belediye Başkanı Sayın Olgun Atila'yı ziyaretimizi, Ege Balkan Türkleri Federasyonumuzu ziyareti ve daha sonra Türkan Feyzullah Parkı Ziyaretimizi gerçekleştirdi. Valiliğe ve belediyeye yapılan resmi ziyaretlerde Balkanlarda değişik ülkelerde ve bölgede yaşayan Balkan Türklerinin problemleri üzerinde bilgi alışverişinde bulundu.
Ev sahipliğini Ege Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Kocamanın yaptığı İzmir'deki yönetim kurulu toplantımız 24 Mart 2018 Cumartesi günü saat 11.00 de başladı;Toplantıya;Genel Başkan Zürfeddin Hacıoğlu, Yönetim kurulu üyeleri Sabri Mutlu, Seyfettin Çalışkan, Hüseyin Kocaman, Abdurrahman Demirdak, Ahmet Kara, Ali Sert, Erol Ulu, Hüseyin Vatansever, İsmail Koca, Mehmet Eraydın, Nedim Dönmez ve Mükremin Duygun, Denetim Kurulundan Recep Demir ve Konfederasyon Delegesi Selçuk Kurtsatar katıldılar.
Toplantıda gündem maddeleri üzerinde konuşuldu.Gündem maddeleri ile ilgili olarak yönetim kurulu üyelerinin fikirleri alındı. Genel Başkan Zürfeddin Hacıoğlu Bursa’da BRTK onursal başkanı Turhan Gençoğlu tarafından organize edilip yapılan toplantı ile ilgili genel bilgi verdi. Bulgaristan'da ki siyasi partilerin birleşmesinin "Milli Azınlık Statüsü" mücadelesi etrafında olacağı ve bu konu da taviz verilmemesi gerektiği üzerinde duruldu.
Bulgaristan başta olmak üzere Yunanistan (Batı Trakya), Makedonya, Kosova, Bosna Hersek, Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan, Slovenya ve Romanya'da yaşayan Türk soylular için neler yapabiliriz konusu uzun uzun tartışıldı. Tüm arkadaşlar aklından geçenleri paylaştılar. Ve şu maddeler ağırlık kazandı. Batı Trakya ürettiğini satamıyor, azınlık haklarını geri istiyor. Eski Yugoslavya; bu günkü Bosna Hersek, Makedonya, Kosova hala Sırp, Arnavut, Slav ve Türkler arasındaki problemler çözülmüş değil. Coğrafi olarak çok iyi bir durumda olan Arnavutluk ticari açıdan balkanların dışa açılan kapısı olması için gereken çalışmalar yapılmalı. Romanya hala ekonomisi ve üretimi, tüketimin üzerine çıkmış değil. Balkanlar'da Türkçe Eğitim konusunda verilebilecek destekler. Devletimizin bu ve benzeri konularda kurulacak ekip veya komisyonlar için. Konfederasyon olarak destek verilmesi kararlaştırıldı.Balkan camiamız kadar alçak gönüllü ve devletine sahip çıkan bir millet yoktur. Bu güne kadar istekli olmamış, her zaman yapıcı bir rol üstlenip toparlayan; sıkıntı ve sorunlarını içine atıp hep karşılık beklemeden çözüm üretmiştir. Bunun için istekli olup ve kararlı bir duruş içerisinde olmamız üzerinde hem fikir olundu.
Pazartesi günü sene-i devriyesi gelen acı gün Balkan harbinde ve bu topraklar için çeşitli muharebelerde hayatlarını kaybeden Şehitlerimizi anarak, toplantıya katılanlar olarak şehitlerimiz için fatiha okuduk. Balkan harbinin sebep ve sonuçlarını tartıştık. Allah'ım bizler bir daha böyle kara günler yaşatmasın diye dua ederken, gençlerimizi bu konuda bilgilendirme zorunluluğu üzerinde durdu.
18 Mart Çanakkale Zaferi yıl dönümlerinde Çanakkale'ye ailelerle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında Ankara'ya ilkokul öğrencileriyle, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramında Samsun'a Orta Öğretim ve Lise Öğrencileriyle gezi düzenlemeye karar verildi. Bu gezi için Her Federasyondan bir kişi Gezi Düzenleme Komisyonunda görev alacağı belirtildi.
Balkan Rumeli Türkleri konfederasyonu genel Sekreteri Sabri Mutlu Türkiye'deki siyasi parti liderleri ile görüşmek için tüm parti merkezlerinden randevu talebi mektubu gönderdiğini belirtti. En kısa zamanda Ankara'ya yapılacak ziyaretle ilgili bilgi verdi.
Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanı Zürfettin Hacıoğlu toplantı sonrasında basın açıklaması yaptı,Bulgaristan'da düzenlenecek Türkiye AB Zirvesi'nin, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin Avrupa basınında oluşturulmaya çalışılan algı nedeniyle sıkıntı yaşayan Balkan ülkelerindeki Türk ve Müslüman toplulukları rahatlatacağını söyledi. Sanki Türkiye'nin başka ülkelerin topraklarında gözü varmış gibi yazılar yazılıyor. Bu da Balkanlarda yaşayan kardeşlerimizi olumsuz etkiliyor, onları sıkıntıya sokuyor. Zirvede bunlar masaya yatırılacaktır ve Türkiye'nin haklılığı ortaya çıkarılacaktır. Türkiye-AB Zirvesi, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin Avrupa basınında oluşturulmaya çalışılan algı nedeniyle sıkıntı yaşayan Balkan ülkelerindeki Türk ve Müslüman toplulukları rahatlatacaktır.diye açıklamada bulundu.
25 Mart 2018 tarihinde ise Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu yönetim kurulu üyeleri; Ege Balkan Türkleri Federasyonumuzu ve daha sonra Türkan Feyzullah Parkını aynı zamanda İzmir'in Dinamiklerinden Atatürk Müzesi, Meryem Ana Evi, Efes Antik Kenti ve Selçuk ilçesini ziyaret etti.