Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosundan Trabzon Ziyareti

Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosundan Trabzon Ziyareti

Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosu Georgia Sultanopulu, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu'nu ziyaret etti.

Bazı temaslarda bulunmak üzere kente gelen Sultanopulu, Vali Ustaoğlu'nu makamında ziyaret ederek iki ülke arasındaki sosyal, ekonomik ve kültürel konularla ilgili bir süre sohbet etti.

Vali Ustaoğlu, ziyaretinden dolayı teşekkür ettiği Sultanopuu'ya, telkari işlemeli fincan takımı hediye etti.

Yunanistan'ın Küçük Asya'daki unutulmayan vatanlarının önemli bir parçası olarak gördüğü ve Pontus Bölgesi olarak isimlendirdiği Türkiye'nin Karadeniz Bölgesine ilgisi Megaloidea Politikasının bir parçasını teşkil ettiği bilinmektedir. Bu kapsamda dostluk ziyaretleri görünümünde bölgede yaşayan Karadenizli Türk vatandaşlarına yönelik Pontus Rum propagandası için yıllardır zemin oluşturmak için fırsat kolladığı da ilgililerin araştırma yazılarında kaleme alınmıştır.

Yunanistan'ın Türkiye'de dostluk söylemleriyle çeşitli bölgelerde dini ve milli faaliyetleri son yıllarda dikkat çekmektedir. Türkiye'de dostluk söylemleri ile hareket eden Yunanistan'ın Batı Trakya Türklerine yönelik politikasında tam tersi bir yaklaşım sergilemesi bu anlamda akıllarda soru işaretlerine neden olmaktadır. Batı Trakya'da Türk Azınlık kimliğini inkar eden ve hiçbir zaman asimilasyon politikalarından vazgeçmeyen Yunanistan'ın, Türkiye'ye yönelik dostane yaklaşımları ve Türkiye'deki faaliyetlerinin samimiyeti ve niyetinin sorgulanmasına kapı araladığı değerlendirmelerine neden olmaktadır.

(milletgazetesi.gr)