Yaşadığımız Yerin Farkında Mıyız?
Yaşadığımız Yerin Farkında Mıyız?

Kapodokya'dan selamlar...

Yaşadığımız Yerin farkında mıyız?.

Biliyor musunuz? Benim  yaşadığım yerde insanlar ve periler bir arada yaşarlar   peri bacalarında . Benim yaşadığım yerde  gökyüzünde  kelebekler gibi uçuşan   rengarenk  balonlarla uçar insanlar . Benim yaşadığım yerde  mağara evlerde yaşıyor insanlar. Benim yaşaığım yerde tarihi , doğayı, ve kültürel değerleri bir arada yaşar insanlar.  Ne  muhteşem bir güzelliktir!!  Bu güzellikleri görebildigim için, böyle güzel bir yerde yasadigim için sükrederken; Kaç kisinin yasadigi yerin güzelliklerini görerek, hissederek ve gelecek nesil bunları görebilecek mi endişesi ile , havasini içine çekerek yasadigini merak ediyorum..Peki ya siz , bulundugunuz yerin  farkederek yasayanlardan mısınız?.

Yanardağların ve erozyonun bizlere muhteşem  bir armağanıdır  Kapadokya. Bin yıllardır uygarlıkların odağı olan bu büyülü coğrafya da Güzel atlar ülkesinin” uyuyan güzeli Mustafapaş’ya  (eski adı  Sinasos’ a) gelenler, peri bacaları arasında gizemli  bir yolculuğa  başlarlar.   Peri bacalarının yaydıkları tuhaf enerjiyle mutlu olup Sinasos’un sırlarını paylaşırlar bizimle.  Sokaklarında gezerken,   kim bilir hangi ellerin nice sevinçlerle , kederlerle dokunduğu kapı tokmaklarına dokunurlar.  Oya gibi işlenmiş taşları, konakları  gözlerini alır gelenlerin.  Sinasos’un doğal atmosferi,  alır götürür  onları ; bir daha  hiç gelmeyecek olan masallarda kalan o  masal kokusunu iyi hissedebildiğimiz yakın tarihin  derinliklerine. Kimselerin bilmediği kendi halinde sessiz sesiz yatan  hazinenin, masal içindeki masalına . Sinasos ta mübadelede gidenlerin ve gelenlerin  masallarına.

 

Bir zamanlar Rumlarla Türklerin bir arada yaşadığı bu kasabada  kiliselerin çan sesleriyle  camilerin ezan sesleri birbirine karışır, kucaklaşırmış. Lozan antlaşması gereğince 1924 te yapılan mübadeleyle, Mustafapaşadaki Ortodoks Rumların yerineYunanistan’ın Kastorya bölgesindeki Jerveni köyünde yaşayan Müslüman Türkler yerleştirilmiştir. Günümüzde nufusun çoğunluğunu jerveni mübadillerinden oluşan ve günümüzde  mübadil kültürünün  Anadolu’ da cap canlı yaşandığı    örnek   bir  kasabadır Mustafapaşa.

Bir Mübadil torunu olarak  yasadığım yerin tarihi, doğal ve cok zengin kültürünün  içerisinde    . Birinci kuşak mübadillerle birlikte yaşamak gibi şanslı bir süreç yaşadım , yaşıyorum. Böylesine çok kültürlü  bir yerde doğup büyümek  sorumluluk açısından  vizyonumda   da ciddi değişikliklere yol açtı. Sadece bu güzelliklerin farkına varmak değil aynı zamanda  bu konuda az da olsa  farkındalık  yaratmak için; Yazılarımda Bazen yasadığım yerin hikayelerini  bazen de   mübadillerin  hikayelerini paylaşacağım sizlerle.

 

Kapadokya dan  selamlar .