Kardef'in Ankara Çıkartması

Kardef'in Ankara Çıkartması

Meriç: Çok Yararlı Görüşmeler Yaptık


Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu (KARDEF) heyeti, Ankara'da bir dizi önemli ziyaret gerçekleştirerek, Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışının 100. yıldönümü için düzenlenmesi planlanan etkinlikleri görüştü.
Eski Sağlık Bakanı ve Samsun Milletvekili Ahmet Demircan ve Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı'nın da eşilk ettiği heyette, KARDEF Başkanı Kemalettin Altınsoy, KARDEF Genel Sekreteri Salih Meriç, Sinop Mübadele Derneği Başkanı Kenan Aral, Tokat Balkan Türkleri Derneği Başkanı Cemil Yavuz Erdem, KARDEF Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Biltekin ve üst kurul delegesi Turan Özön yer aldı. 

KAPSAMLI ZİYARETLER 

Heyet ilk olarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'u ziyaret etti. Görüşmede, KARDEF tarafından hazırlanan projeler Ersoy'a sunuldu. Bakan Ersoy'a, Atatürk'ün Selanik'ten Samsun'a kadar olan hayatının anlatılacağı bir film için teklif sunuldu. Heyet, ayrıca Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı Abdullah Eren'i de ziyaret  ederek, Balkanlardan Türkiye'ye gelecek öğrencilerin Samsun'u tercih etmeleri için öneride bulunuldu. TİKA Başkanı Serdar Çam'ı da ziyaret eden heyet, KARDEF'in ve üye derneklerin TİKA ile yaptığı çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulundu.

TRT İLE GÖRÜŞMELER 

Ziyaretlerin oldukça verimli geçtiğini ifade eden KARDEF Genel Sekreteri Salih Meriç, "Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kamuran Özden ile yapılan görüşmede, KARDEF tarafından hazırlanan ve onaylanan 100. yılda Selanik–Samsun arasında yapılacak çalışmanın detayları görüşüldü. Proje, iki ülkede uygulanacak. 14 şehrin valiliğininde iştirak edeceği geniş halk katılımının sağlanacağı bir çalışma olacak. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Çiğdem Karaaslan'ı ziyaret ederek, yapılması planlanan çalışmaların ülkemize katkılarını içeren bir sunum yaptık. TRT  Genel Müdürü Sayın İbrahim Eren'i de ziyaret ederek, çekilecek bir film ile bu süreci anlatmak istediğimizi dile getirdik" dedi.