Samsun'da Dünya Romanlar Günü Coşkusu

Samsun'da Dünya Romanlar Günü Coşkusu

Renkli İnsanlardan Renkli Kareler

8 Nisan DÜNYA ROMANLAR GÜNÜ Samsun'da bir gün önce, 7 Nisanda kutlanmaya başladı.  Canik Belediyesi Başkanı Sayın Osman GENÇ’in katılımı ile sanat sokağında ünlü romanlar fotoğraf sergisi açıldı. Fotoğraflardaki ünlü romanlar herkesi şaşırttı. Sergi bir hafta açık kalacak. Başkan Osman GENÇ,  Katılımcılar, gençler ve çocuklarla Tüm mahalleyi dolaşarak  Dünya romanlar gününü  kutladı,  çiçek ikram etti

Etkinliğe Göztepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sosyolog Doç. Dr. EGEMEN YILGÜR’ün konuşmacı olduğu konferans ile devam edildi.
Bu gününRomanların kendilerini anlatmak, tanıtmak, kültür zenginliğinipaylaşmak için fırsat olduğunu söyleyen İlgür sözlerine şöyle devam etti: "Bu etkinliklerin roman dostu kazanımı için çok  önemlidir. Ayrımcılıkla büyüyen yokluk ve yoksulluk sorunlar, roman dostlarının desteği ile çözülebilir. Bunun için önce birbirimizi sevmemiz saygı göstermemiz gerekiyor. Güzel,faydalı iş ve davranışlar göstererek insanları yanımıza almamız gerekir. Bu gün ayrımcı ve itici kavram ve eylemlerden uzak durulmalıdır. Romanlar için Samsun’un özel bir yeri olduğunu görüyorum. Samsun'da Romanların, Şehrin ve şehrin yönetiminin güvenini kazanılması çok önemli bir adımdır. Ortam çok güzel. Şimdi bizim de, bize düşen görev ve sorumluluklarımızı yerine getirmemiz gerekiyor. Çocuklarımıza iyi bir eğitim vereceğiz, bunu isteyeceğiz.  Bilgi ve Becerilerimizi geliştirirken yönetici olmayı hedefleyeceğiz. Önümüzde engeller bizi durdurmamalı,  Biz  inatla gelişmeye ve büyümeye, Ülkemizin menfaatleri için çok çalışmaya devam edeceğiz. Samsun beni çok umutlandırdı."
Panelin ardından minik yavruların bir aydır hazırlandığı Hint dansı gösterisi ve Roman dansı gösterileri sanki romanların göç güzergâhını anlatıyordu.
Tüm mahallenin izlediği gösteri büyük alkış aldı. Katkısı olan herkes, Romanların gönlünü kazandı.

Metin Özbaskıcı